صفحه اصلی
سمت خدا
غیر مسلمانان
تازه مسلمانان
پژوهش و پایان نامه 
نشریه
نوا و نما
نگارخانه
سرگرمی
دایره المعارف
رهبران انقلاب
دانشگاه ها
نمایشگاه و موزه
پرسش و پاسخ
مراسم و برنامه ها
پخش زنده
مسابقات
آزاد اندیشی
کتابخانه دیجیتالی
کتابخانه ها و قرآنی
شهدای قرآنی

   پورتال ملی مساجد کشور


عجیب ترین وعده خدا به مؤمنینامروز شنبه / ۴ فروردین ۱۳۹۷ / ۲۴ مارس ۲۰۱۸ /

عمومی / ... /
مشرف شدن سالانه 300 نفر به مذهب تشیع از طریق اداره پاسخگویی

دفعات نمایش: 445

تاریخ درج در سایت: 1394/08/18

مدیر تبلیغات آستان قدس رضوی از پاسخگویی 3 میلیون و 500 هزار سؤال در حرم مطهر رضوی از طریق سامانه 32020 خبر داد و گفت: سالانه حدود 300 نفر تنها در حوزه اداره پاسخگویی به سوالات دینی به دین مبین اسلام و مذهب تشیع مشرف می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، وجود حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) در شهر مشهد سبب شده است این شهر سالانه پذیرای بیش از 25 میلیون زائر ایرانی و خارجی باشد که در این راستا ضروری است نیازهای زائران برای زیارت آسان در حرم مطهر رضوی فراهم شود.

مجموعه آستان قدس رضوی در این میان وظیفه خطیر و مهمی را بر عهده دارد که به زیرمجموعه‌های مختلف تقسیم‌بندی شده است، مدیریت تبلیغات آستان قدس رضوی یکی از این زیرمجموعه‌ها است، که باید علاوه بر ایجاد هماهنگی میان فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در حرم مطهر رضوی، هماهنگی برای تشرف زائران به دین مبین اسلام و پاسخگوی سؤالات زائران ایرانی و غیر ایرانی باشد، همین عامل اقتضا می‌کند که حجم وسیعی از فعالیت‌ها را تحت پوشش قرار دهد.

در این راستا علی امینی، مدیر تبلیغات آستان قدس رضوی با حضور در خبرگزاری فارس خراسان رضوی به سوالات خبرنگاران پاسخگو داد.

* پاسخگویی 3 میلیون و 500 هزار سؤال در حرم مطهر رضوی از طریق سامانه 32020

فارس: در ارتباط با سامانه 32020 آستان قدس رضوی و شلوغی این سامانه سخن بگوئید؟

سامانه سرویس 20 آستان قدس رضوی سامانه‌ای است که خود را با امکانات محدود برای پاسخگویی به سوالات شرعی مخاطبان مهیا کرده است، به طور متوسط در طول هر ماه بالغ بر 300 هزار سؤال و سالانه بالغ بر 3 میلیون و 500 هزار سؤال با این سامانه در میان گذاشته شده و پاسخ داده می‌شود که همین مسئله سبب شده تا خطوط پاسخگویی مشغول باشند.

وجود اساتیدی که بتوانند بر فتوای مراجع تقلید مسلط باشند، ساز و کار بسیاری می‌خواهد که در آستان قدس رضوی با توجه به ظرفیت‌های موجود، اساتید مجرب در این زمینه شناسایی و جذب شده و آموزش‌های ارتقایی برای آنان در نظر گرفته شده است.

این اساتید به دلیل دسترسی به به‌روزترین احکام شرعی، قدرت مراجعه فوری به فتوای مرجع مورد نظر را دارند، همچنین با استفاده از سیستم‌های هوشمندی که در اختیار دارند می‌توانند به رساله مرجع مراجعه کرده و به صورت زنده و تلفنی پاسخ افراد را بر مبنای فتوای مرجع تقلید اعلام کنند.

 

هر کسی وارد سامانه 32020 می‌شود، ابتدا عنوان می‌کند مقلد چه مرجعی است و سپس پاسخ سؤال خود را بر مبنای همان مرجع دریافت می‌کند، این سامانه برای آقایان و بانوان به صورت مستقل است و حدود 10 کارشناس در حوزه آقایان و 10 کارشناس در حوزه بانوان آماده شنیدن سؤالات شرعی هستند که همین مسئله اقبال عمومی را برای بهره‌برداری از این ظرفیت بالا برده است.

* افزایش تقاضا و اشغال سامانه 32020

گاهی مشاهده کردیم افراد برای پاسخگویی شرعی چه مراجعه حضوری و چه مراجعه به سامانه با واکنش افرادی مواجه شده‌اند که به آنان می‌گویند، به دفاتر مراجع در شهر خود مراجعه کنید تا زحمت تماس با حرم را نداشته باشید اما وجود بارگاه منور رضوی به عنوان مأمن و نقطه اطمینان بخش در حوزه پاسخگویی سبب اطمینان افراد و مراجعه آنان به حرم شده است.

همچنین سرعت عمل در پاسخگویی و به‌روز بودن دانش اساتید که جلسات منظمی را برای بالا بردن سطح دانش خود برگزار می‌کنند، سبب شده است حجم تقاضا در سامانه 32020 بالا برود، بنابراین ظرفیت محدود ما پاسخگوی حجم عظیم مراجعات نیست و یکی از دلایل آن این است که سیستم‌های مخابراتی نمی‌توانند در لحظه، این سامانه را پشتیبانی کنند.

* ایجاد کارگروه ذاکران اهل بیت (ع) در حرم مطهر رضوی

فارس: انتخاب مداحان و ذاکران در حرم مطهر رضوی چگونه است و مداحان و ذاکران برای اجرای برنامه در حرم مطهر چه فرآیندی را باید دنبال کنند؟

در این رابطه کارگروه ذاکران اهل بیت(ع) در حرم رضوی شکل گرفته است که بر مبنای آن جمعی از افراد متخصص در حوزه‌های مختلف گرد هم آمده‌اند و تولید محتوا می‌کنند، در این کارگروه پیشکسوتان و افرادی که صاحب سبک هستند و همچنین متخصصان حوزه نوا و ذکر و شاعران نیز حضور دارند که تولید شعر و محتوا می‌کنند.

این کارگروه در حال تصویب آیین نامه‌ای است که مسیر ورود افراد برای اجرای برنامه را مشخص می‌کند و هم‌اکنون این آیین‌نامه مرحله ویرایش نهایی را می‌گذراند، همچنین در عرصه تبلیغ، تلاوت، اذان و سایر عرصه‌ها کارگروه‌های مختلف کار شناسایی افراد را به عهده دارند.

فارس: آیا آستان قدس برای شناسایی مداحان، سامانه‌ای راه‌اندازی کرده است؟

نمی‌توانیم بگوییم سامانه ثبت‌نام برای مداحان داریم، زیرا سطح انتظار مخاطب از حرم مطهر رضوی این است که افرادی که اجرای برنامه دارند بهترین‌ها در کل کشور بوده یا از یک سطح قابل قبولی برخوردار باشند؛ بنابراین اگر اینگونه عنوان شود که سامانه ثبت‌نام وجود دارد و هر فردی ثبت‌نام کند، سطح انتظار بالا می‌رود در حالیکه بسیاری از این افراد ممکن است صلاحیت لازم برای اجرا نداشته باشند، لذا برای شناسایی افراد آنها به کارگروه معرفی می‌شوند و فایل صوتی و تصویری از آنان دریافت و برای هیئت داوران پخش شده و نمره به اجرا داده می‌شود و هر کسی که نمره بالاتری گرفت فرصت اجرا دارد.

فارس: درباره نحوه تشرف افراد به دین مبین اسلام و مذهب تشیع در حرم مطهر رضوی و تعدادشان در طول سال توضیح دهد؟

در حرم مطهر رضوی هم تشرف به دین مبین اسلام و هم تشرف به مذهب تشیع اتفاق می‌افتد که به آن استبصار گفته می‌شود، یعنی کسانی که به بصیرت دین مبین اسلام یا مذهب حقه شیعه اشراف پیدا می‌کنند.

دو حوزه مدیریت زائران غیر ایرانی و مدیریت تبلیغات اسلامی با این مقوله همراه هستند و بر اساس تقسیم کاری که شده تشرف تمامی زائران غیر ایرانی که علاقه‌مند به دین مبین اسلام و مذهب تشیع هستند، زیرنظر مدیریت زائران غیر ایرانی شکل می‌گیرد و این افراد با مراجعه به اداره زائران غیر ایرانی شرایط برایشان فراهم شده و اساتید مجربی که به زبان‌های خارجی نیز تسلط دارند با این زائران گفت‌وگو کرده و زمانیکه این افراد به باور و اعتقاد رسیدند شهادتین می‌گویند و به دین اسلام و مذهب تشیع مشرف می‌شوند.

نظیر همین فرآیند نیز در اداره پاسخگویی به سؤالات دینی برای افرادی که تابعیت کشور ایران را دارند و هموطن هستند اتفاق می‌افتد و آنان با همین ساز و کار به دین مبین اسلام و مذهب تشیع مشرف می‌شوند.

سالانه حدود 300 نفر تنها در حوزه اداره پاسخگویی به سوالات دینی به دین مبین اسلام و مذهب تشیع مشرف می‌شوند.

فارس: در ارتباط با کارگروه مبلغان بفرمایید آیا آستان قدس رضوی متولی اعزام مبلغ به شهرها و روستاهای اطراف است یا تنها در محدوده حرم مطهر رضوی فعالیت می‌کند.

ما خارج از دایره حرم مطهر رضوی رسالت انجام برنامه و اعزام مبلغ داریم اما کارگروه مبلغان همانند کارگروه مداحان رسالت شناسایی نخبگان تبلیغ، نظارت بر محتوای تبلیغ و برنامه‌ریزی تبلیغ در حرم مطهر رضوی و مجموعه منتسب به آستان‌قدس رضوی را به عهده دارد.

 

علاوه بر حرم مطهر رضوی حسینیه امام رضا(ع) جزء پایگاه‌های تبلیغ ما بوده که در مناسبت‌های مختلف برنامه تبلیغ را انجام می‌دهیم، پایگاه دیگر ما مساجد وابسته به آستان قدس رضوی است که در طول سال برنامه تبلیغ و اعزام مبلغ داریم، همچنین روستاها و شهرهای موقوفه آستان‌قدس رضوی چه صددرصد موقوفه بوده یا درصدی از آنها موقوفه باشند جزء پایگاه‌های ما محسوب می‌شوند.

علاوه بر این در مناسبت‌های خاص همانند ایام میلاد و شهادت امام رضا(ع) که کاروان‌های پیاده به مشهد مقدس مشرف می‌شوند، آستان قدس رضوی برای پایگاه‌هایی که در طول مسیر تشرف هستند مبلغ، امام جماعت، استاد پاسخگویی به سوالات دینی، ذاکر، مداح و مرثیه‌سرا اعزام می‌کند.

* اعزام 300 مبلغ در ایام میلاد حضرت رضا(ع) به 109 شهر و روستا

فارس: سالانه چه تعداد مبلغ به شهرها و روستاهای موقوفه اعزام می‌شوند؟

در ایام میلاد حضرت رضا (ع) بالغ بر 300 برنامه در 109 شهر اجرا شد که برای این تعداد برنامه‌ 300 مبلغ و ذاکر به شهرها و روستاها اعزام شدند، علاوه بر اعزام مبلغ اعزام کاروان امام مهربانی که زیرمجموعه در شعار خورشید است، انجام شد که گروه‌هایی با تخصص کار کودک و نوجوان در قالب سه کاروان در مسیرهای شرق، غرب و جنوب استان با وسیله نقلیه به شهرها و روستاهای موقوفه اعزام شدند و برنامه‌های جذاب و متنوعی برای کودکان اجرا کردند.

ما در مناسبات مختلف این برنامه‌ها را اجرا می‌کنیم، اما اوج اجرای برنامه‌ها و اعزام مبلغ در روز میلاد و شهادت امام رضا (ع) است.

فارس: آیا آستان قدس رضوی برنامه‌ای جداگانه برای کودکان نظیر حسینیه کودک که مخصوص عزاداری کودکان است، دارد؟

کار کودک یک کار جاری و مدام در طول سال است اما در مناسبت‌ها شکل و محتوای کار تغییر می‌کند، برای مثال در دارالقرآن حرم مطهر، مهد قرآن، کودکان سه ساله را پذیرش و در طول روز برای آنان برنامه اجرا می‌کند، همچنین در رواق‌ها و در کنار حلقه معرفت حلقه جوانه‌های معرفت ویژه کودکان شکل گرفته است که با شعر و قصه کودکان را با داستان‌های اسلام آشنا می‌کنند، حسینیه کودک در مجموعه کبوترانه حرم مطهر همانند سال‌های گذشته در ایام جشن جنگ و برنامه و در ایام عزاداری مرثیه سرایی و عزاداری دارد که بیشتر توسط کودکان برگزار می‌شود.

برنامه احلام من‌العسل نیز یکی از ویژه‌برنامه‌هایی بود که در روز ششم محرم ویژه دانش‌آموزان و نوجوانان در حرم مطهر رضوی برگزار شد که قاری، ذاکر و مرثیه‌سرای برنامه از کودکان و نوجوانان بود.

فارس: در ارتباط با اجرای برنامه‌های قرآنی سمعی و بصری که در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود توضیحاتی بفرمائید و اینکه افراد چگونه و با چه شرایطی می‌توانند از این برنامه‌های قرآنی استفاده کنند.

خوشبختانه در سال‌های اخیر مجموعه پرتال آستان قدس رضوی و سایت معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی برنامه‌های قرآنی متعدد را بارگذاری کرده و در razavitv بسیاری از این برنامه‌ها پوشش داده می‌شود. همچنین افراد می‌توانند از واحد سمعی بصری دارالقرآن آستان قدس رضوی که تلاوت‌های مختلف قرآنی دارد استفاده کنند، در مجموعه تولیدی خانه وحی نیز تلاوت‌های مجلسی و بین‌المللی حرم مطهر در قالب نرم افزار آماده است که مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد.

مجموعه فروشگاهی محصولات فرهنگی رضوی در باب الجواد حرم نیز تمامی محصولات فرهنگی را عرضه می‌کند که علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از محصولات فرهنگی به این فروشگاه مراجعه کنند.

...................................

گفت‌وگو: سارا آویشی

 

منبع: سایت فارس


بازگشت به صفحه اصلی
نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است
رمزبلاگ | معرفي نرم افزار | جستجو در قرآن | جستجو در سايت | درباره ما | ارتباط با ما

 
نظر سنجی 
نظر شما درباره طراحی و محتوا ی این سایت چیست؟
طراحی ضعیف و محتوا ضعیف
طراحی متوسط و محتوای متوسط
طراحی متوسط و محتوای خوب
طراحی مناسب و محتوای مناسب
طراحی عالی و محتوا ضعیف
طراحی عالی و محتوا عالی


 

توجه:دانلود و نصب دو نرم افزار فوق جهت استفاده بهتر از سایت پیشنهاد می شود .
 
سخن بزرگان

تصاویر ماندگار
 
سوره
قصه
ترجمه و تفسیر
قرائت و ترتیل
محافل قرآنی
سایتهای قرآنی
خادمان قرآن
درسهایی از قرآن
سیرنزول قرآن
تشکلهای مرکز
مراکز آموزشی مفتاح
پیش دبستانی مفتاح
مدارس ابتدایی مفتاح
دبیرستان های دوره اول
دبيرستان هاي دوره دوم
مدارس خارج کشور
مرکزمشاوره احیا
سایت موسسه
موسسه قرآنی مفتاح
ویژه نامه ها
سیستم های مجازی

 
                        
کلیه حقوق برای موسسه قرآنی مفتاح محفوظ است.
استفاده از مطالب این تارنما با ذکر نام بلامانع است.
تلگرام ، اینستاگرام وآپاراتmeftah_ghaem@

شماره پیامک:77 70 66 3000
بازدید حاضر:1218
مجموع بازدید:2450374