صفحه اصلی
سمت خدا
غیر مسلمانان
تازه مسلمانان
پژوهش و پایان نامه 
نشریه
نوا و نما
نگارخانه
سرگرمی
دایره المعارف
رهبران انقلاب
دانشگاه ها
نمایشگاه و موزه
پرسش و پاسخ
مراسم و برنامه ها
پخش زنده
مسابقات
آزاد اندیشی
کتابخانه دیجیتالی
کتابخانه ها و قرآنی
شهدای قرآنی

   پورتال ملی مساجد کشور


عجیب ترین وعده خدا به مؤمنینامروز شنبه / ۴ فروردین ۱۳۹۷ / ۲۴ مارس ۲۰۱۸ /

کتب قرآنی / ... /
جرعه ای از زلال قرآن جلد 2, 3  
این تفسیر اثر حضرت آیت الله میرزا ابوالقاسم محمدی گلپایگانی از مفسران و عالمان برجسته است که با راهیابی به محضر قرآن، تشنگان را از زلال معارف آن سیراب می ساخت. مجلد دوم جرعه ای از زلال قرآن ، تفسیر سوره های طه ، انبیاء و حج است. نویسنده در این مجلد به مباحثی چون نام های پیامبراکرم(ص)، هدف از نزول قرآن ، اهداف قصه های قرآن ، وحی به مادر موسی (ع) ، قیامت ، برهان تمانع ، ولایت علی (ع)، افسانه غرانیق و دستورهای خداوند به مومنان پرداخته است. این مجلد در 255 صفحه به شکل مکتوب از سوی بوستان کتاب چاپ و منتشر شده است..
جرعه ای از زلال قرآن جلد 3
مجلد سوم تفسیر اثر حضرت آیت الله میرزا ابوالقاسم محمدی گلپایگانی از مفسران و عالمان برجسته معاصر که از سوی معظم له در مسجد شهر گلپایگان پس از نماز مغرب و عشا با بهره مندی از احادیث اخلاقی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برای عموم نمازگزاران بیان می شده است به شکل کتاب جرعه ای از زلال قرآن از سوی مرکز فرهنگ و معارف قرآن پس از تدوین و تحقیق و غنی سازی در اختیار علاقه مندان به ساحت قرآن گرفته است. مجلد سوم آن تفسیر سوره های مومنون ، نور و فرقان است. نویسنده در این مجلد به مباحثی چون سرگذشت پیامبران ، صفات مومنان ، علل بی ایمانی ، دلایل توحید، قذف و زنا و اقسام حد زناکاران ، باران معنوی ، اسراف و شرک و دیگر معارف قرآن پرداخته است. این مجلد در 247 صفحه به شکل مکتوب از سوی بوستان کتاب چاپ و منتشر شده است.
 
 
جرعه ای از زلال قرآن جلد 1  
ین تفسیر اثر حضرت آیت الله میرزا ابوالقاسم محمدی گلپایگانی از مفسران و عالمان برجسته است که با راهیابی به محضر قرآن، تشنگان را از زلال معارف آن سیراب می ساخت. مجموعه 6 جلدی جرعه ای از زلال قرآن ، تفسیر بیست و یک سوره از قرآن ( از سوره اسراء تا صافات ) است که از سوی معظم له در مسجد شهر گلپایگان پس از نماز مغرب و عشا با بهره مندی از احادیث اخلاقی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) برای عموم نمازگزاران بیان می شده است. این مجموعه با برخورداری از بیانی سلیس و روان برای عموم اقشار فرهنگی جامعه مفید و سودمند است. مرکز فرهنگ و معارف قرآن با تصحیح و افزودن منابع و ماخذ این اثر را در اختیار مردم قرار داده است و از سوی بوستان کتاب چاپ و منتشر شده است.
 
 
دایره المعارف قرآن  
     
 
فهرست کتاب
نویسنده : حیدری، غلامرضا
تاریخ انتشار : 1389-12-18
مترجم :  
زبان:         فارسی
ناشر : محراب قلم
شابک : 8-184-103-600-978

چکیده کتاب


مجموعه‌ای از مباحث و معارف مربوط به قرآن در سطح نوجوانان است. نویسنده مباحث متنوع کتابش را در چهارده عنوان اصلی تنظیم کرده است.
وی به موضوعاتی چون نزول، اعجاز و تاریخ قرآن ، قرائت و حفظ، دانستنی‌هایی از قرآن، خداشناسی، ترجمه و تفسیر، و سایر مباحث پرداخته است.
مباحث کتاب در قالب پرسش و پاسخ ارائه گردیده است. در صفحات فرد کتاب، گاه نکات، احادیث و اشعار کوتاهی تحت عنوان «بهتر است بدانی»، در حاشیه کتاب آمده است. کتاب حاضر، مصور و تمام رنگی و برای گروه سنی نوجوان است.
 
 
قرآن و مسئله معاد  
     
 
فهرست کتاب
نویسنده : اسعدی، علیرضا
تاریخ انتشار : 1389-12-19
مترجم :  
زبان:         فارسی
ناشر : بوستان کتاب
شابک : 0-0787-09-964--978

چکیده کتاب


بررسی و تبیین مبحث معاد می باشد.
اثر حاضر در نه فصل تدوین شده است. در فصل نخست آثار اعتقاد به معاد و اهتمام قرآن به مسئله معاد ذکر شده است. در فصل دوم واژه شناسی معاد مورد بررسی قرار گرفته، سپس اسامی و صفات قیامت در قرآن بیان شده است. در فصل سوم امکان معاد، اثبات معاد، انگیزه ها و عوامل افکار معاد و رابطه معاد شناسی با انسان شناسی مورد توجه قرار گرفته است. درفصل چهارم نویسنده کاربردهای قرآنی مرگ، حقیقت مرگ، سکرات مرگ و نیز تفاوت احوال انسان ها در لحظه مرگ را تشریح کرده است. وی در فصل پنجم دلایل آیات برزخی را تبیین کرده آن گاه بهشت و دوزخ برزخی را به تصویر کشانده است. ایشان در فصل ششم مروری بر زمان برپایی رستاخیر، نشانه های قیامت و نفخ صور دارند و در فصل هفتم به شرح محشور شدن موجودات و کیفیت حشر آنان پرداخته است.
پژوهشگر در فصل هشتم مبحث عدل الهی را مطرح کرده و از حساب و سئوال و نامه اعمال انسان سخن گفته است و در فصل پایانی به تبیین رابطه دنیا و آخرت می پردازد وی در این مبحث ازوجود یا عدم وجود این رابطه و نیز نوع رابطه میان اعمال با سعادت و شقاوت انسان در آخرت پرده برداشته است.
 
 
برداشت های اقتصادی از قرآن  
     
 
فهرست کتاب
نویسنده : احمد نیا، دیشوقی، ترجمه: محمد صفری
تاریخ انتشار : 1390-10-09
مترجم :  
زبان:         فارسی
ناشر : خرسندی
شابک : 1-66-5574-600-978

: چکیده کتاب


بررسی تحلیلی آموزه های قرآن پیرامون اقتصاد می باشد. نویسنده در ضمن هشت برداشت ابتدا به عنایت کمی و کیفی قرآنی به رفتارهای اقتصادی می پردازد، سپس به گزاره های اقتصادی در حوزه های تولید، مصرف، توزیع و مبادله پرداخته و در ادامه به گزاره های اقتصادی اعم از گزاره های وصفی، اثباتی، ارزشی و هنجاری اشاره می نماید. سپس به هدایت های قرآنی در حوزه های اصلاحات اقتصادی همچون انفاق، ایثار، شکر نعمت، اصلاح و آبادانی اشاره می نماید و نتیجه می گیرد که قرآن نظام اقتصادی دارد و ما مکلف هستیم رفتارهای اقتصادی خود را براساس این نظام اقتصادی تنظیم نمائیم .
 
 
معنا شناسی اسماء الحسنی در قرآن کریم  
     
 
فهرست کتاب
نویسنده : خوانین زاده ، محمد علی
تاریخ انتشار : 1390-10-09
مترجم :  
زبان:         فارسی
ناشر : دانشگاه امام صادق (ع)
شابک : 9-028-214-600-978

چکیده کتاب


پژوهش حاضر تحلیلی معنا شناختی از اسمای حسنای الهی در قرآن است، نویسنده در ضمن چهارفصل پس از بررسی چیستی معنا شناسی و اقسام دلالت، حوزه معنای آفرینش را به عنوان مبنای مطالعه انتخاب کرده است. وی سپس به واژه خلق و واژگان مشابه آن ازجمله بدء، ذرء، نشأ، و قدر و تحلیل مفهومی این واژگان و کاربرد آن ها در قرآن پرداخته است ، همچنین واژگان فاطر، بدیع، باری، خالق و مصور تحلیل مفهومی کرده و ضمن طبقه بندی این مفاهیم با مفاهیم همنشین به کاربرد آن ها در پدیده های آفرینش اشاره نموده و نتیجه گرفته است که هر یک از مفاهیم فوق بار معنایی خاص خود را دارند و در پدیده های خاص آفرینش کاربرد دارند.
 
 
گفتار هایی در باب قرآن ، فقه ، فلسفه  
 
     
 
فهرست کتاب
نویسنده : ایزدی مبارکه ، کامران و همکاران
تاریخ انتشار : 1390-10-09
مترجم :  
زبان:         فارسی
ناشر : دانشگاه امام صادق (ع)
شابک : 9-73-5574-600-978
چکیده کتاب


مجموعه حاضر که در سه بخش تهیه و تدوین شده حاوی ده مقاله قرآنی، فقهی و فلسفی است . نویسنده در مقاله اول به روش تفسیر قرآن به قرآن اشاره می نماید و ضمن تمجید از این روش تفسیری استفاده از معاجم لفظی قرآن و معاجم واژه نمای آیات را راهی برای یافتن نظایر لفظی و مصادیق آیه ذکر می نماید و در مقاله دوم به تفسیر به رأی و مذموم بودن آن اشاره می نماید و تفسیراز روی تدبر و اجتهاد را خارج از مضمون تفسیر به رأی دانسته است. در مقاله سوم به ملاک های نقد حدیث از جمله ضعف سند، مخالفت حدیث با قرآن، با سنت مقطوع، با احکام عقل، با تاریخ معتبر و با مسلمات علوم تجربی اشاره می نماید. در ادامه به مقالاتی همچون ماهیت احکام ، دفاع مشروع، حقوق خبرنگار، جایگاه عقل در سده‌های نخست اسلام و جایگاه علوم انسانی و اسلامی در ساحت معرفت شناسی می پردازد.
 
 
تجلی قرآن و سنت در دیوان بوصیری  

     
 
فهرست کتاب
نویسنده : پاسالاری، عبدالله ، نعمتی ، رقیه
تاریخ انتشار : 1390-10-10
مترجم :  
زبان:         فارسی
ناشر : احمد جام
شابک : 3-014-247-964-978
چکیده کتاب


بررسی اشعار بوصیری و تضمینات و تلمیحات او به قرآن و سنت می باشد. نویسندگان در ضمن چهار فصل پس از اشاره به شرح حال شرف الدین، ابو عبدالله محمد بن سعید بوصیری از شاعران قرن هفتم از اوضاع اجتماعی و فرهنگی شمال آفریقا و حکومت ممالیک سخن گفته‌اند سپس با اشاره به بلاغت قرآن در اسلوب بیانی و محسنات لفظی و معنوی آن به فصاحت و بلاغت سنت می پردازند و در پایان با بررسی اشعار بوصیری به انواع این اقتباسات از جمله اقتباس معنوی همچون استعاره و تشبیه در اشعار این شاعر پر آوازه و دیگر محسنات لفظی همچون جناس و ترصیع و محسنات معنوی همچون طباق، مقابله، مراعات و استخدام می پردازد و نتیجه می گیرد که قرآن و سنت در اشعار او تجلی یافته است.
 
 
ساخت های زبان قرآن و مساله ترجمه قرآن  

فهرست کتاب
نویسنده : کریمی نیا، مرتضی
تاریخ انتشار : 1390-10-11
مترجم :  
زبان:         فارسی
ناشر : هرمس
شابک : 4-582-363-964-978
چکیده کتاب


مجموعه حاضر که حاوی شانزده مقاله و گفتگو از نویسنده است، پیرامون اصول و مبانی ترجمه قرآن می باشد. محور این مقالات ساختارهای نحوی و ادبی قرآن می باشد. نویسنده با اشاره به انواع ترجمه از جمله، ترجمه تحت اللفظی، تفسیری، منظوم و ترجمه ادیبانه به بایدها و نبایدهای ترجمه در یکسانی تعبیرها و ترکیب های مشابه، یکسانی در ساخت های نحوی قرآن و مطابقت در صفت و موصوف و مفرد و جمع می پردازد. وی همچنین با نقد پاره‌ای از ترجمه های موجود اعم از ترجمه های فارسی و اروپایی، نتیجه می گیرد که امکان ندارد همه ظرافت های ادبی زبان مبدأ را به زبان مقصد منتقل نمائیم. لکن باید اصول و مبانی ترجمه را حتی المقدور رعایت نمائیم.

 
 

رمزبلاگ | معرفي نرم افزار | جستجو در قرآن | جستجو در سايت | درباره ما | ارتباط با ما

 
نظر سنجی 
نظر شما درباره طراحی و محتوا ی این سایت چیست؟
طراحی ضعیف و محتوا ضعیف
طراحی متوسط و محتوای متوسط
طراحی متوسط و محتوای خوب
طراحی مناسب و محتوای مناسب
طراحی عالی و محتوا ضعیف
طراحی عالی و محتوا عالی


 

توجه:دانلود و نصب دو نرم افزار فوق جهت استفاده بهتر از سایت پیشنهاد می شود .
 
سخن بزرگان

تصاویر ماندگار
 
سوره
قصه
ترجمه و تفسیر
قرائت و ترتیل
محافل قرآنی
سایتهای قرآنی
خادمان قرآن
درسهایی از قرآن
سیرنزول قرآن
تشکلهای مرکز
مراکز آموزشی مفتاح
پیش دبستانی مفتاح
مدارس ابتدایی مفتاح
دبیرستان های دوره اول
دبيرستان هاي دوره دوم
مدارس خارج کشور
مرکزمشاوره احیا
سایت موسسه
موسسه قرآنی مفتاح
ویژه نامه ها
سیستم های مجازی

 
                        
کلیه حقوق برای موسسه قرآنی مفتاح محفوظ است.
استفاده از مطالب این تارنما با ذکر نام بلامانع است.
تلگرام ، اینستاگرام وآپاراتmeftah_ghaem@

شماره پیامک:77 70 66 3000
بازدید حاضر:1196
مجموع بازدید:2450336